Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’, Atatürk Stadyumu Meydanı’nda düzenlenen renkli açılış seremonisi ile başladı.

Bursa- Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Valiliği, TİKA ve Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’, Atatürk Stadyumu Meydanı’nda düzenlenen açılış seremonisi ile başladı. Bursa Tarihi Mehter Takımı’nın marşları, Kılıç Kalkan ile atlı spor kulüpleri ve halk dansları ekiplerinin gösterilerinin renk kattığı etkinliğe Bursalılar yoğun ilgi gösterdi. Türki Cumhuriyetlerden gelen konukların, yöresel kostümleri dikkat çekerken, Namık Kemal Halk Dansları ekibi de özel bir gösteri sundu. Atlı spor kulüplerinin cirit, rahvan, binicilik, güreş, kökbörü ve akrobasi şovları ise izleyicilerden bol bol alkış aldı. Açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk kültürünün en özel değerlerinden ata sporlarını, gelecek nesillere tanıtmak ve Türk halklarının gönül birlikteliğini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen ‘3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’nin, birlik, beraberlik ve dayanışmayı da gözler önüne serdiğini söyledi.  Başkan Aktaş,  istiklal ve istikbal için 1000 yıldır mücadele verildiğini belirterek, “Ata sporları ile Türk dünyasının barış ve kardeşliğini desteklemeyi hedefliyoruz. Selam olsun aynı dili konuşanlara, selam olsun aynı hamurla yoğrulanlara... Bursa’da bu yıl 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz ‘Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’ ile hem Türk halklarının gönül birlikteliğini hem de ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz” dedi.

“Doğu ile Batı arasındaki en hayati köprüyüz”

Başkan Aktaş, medeniyetlerin buluşma ve kaynaşma noktası olan Anadolu coğrafyasının her adımında bir tarihin var olduğunu ifade ederek, “Bu topraklar adeta insanlık tarihinin en önemli kısmını taşıyor. Biz Doğu ile Batı arasındaki en hayati köprüyüz. Ülkemizin geleceğe yön verme yeteneğinin sırrı burada yatıyor. Bugün Anadolu’da, Kafkasya’da, Sibirya’da, Orta Doğu’da, İran’da ve Balkanlar’da milyonlarca kardeşimiz var. Farklı gibi görünse de bizler aynı dili konuşan insanlarız. Hamurumuz aynı coğrafyada yoğruldu. Dilimizi, tarihimizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi, gittiğimiz her yere taşıyıp dünyanın ortak değerleri arasına kattık. Bir yandan ortak geçmişimizle uygarlığa katkıda bulunurken bir yandan da bizi biz yapan değerler etrafında buluşmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede varlığımızı güçlendiriyor, cesaretimizi, onurumuzu, gururumuzu, şerefimizi, misafirperverliğimizi, dürüstlük ve merhametimizi diri tutuyoruz” şeklinde konuştu.

“Kimliğimizin parçası”

Atalardan miras kalan geleneksel sporların, aynı zamanda köklü bir kültürü de barındırdığını anlatan Başkan Aktaş, “Kırgız’ı, Özbek’i, Türkmen’i, Moğol’u, Afgan’ı, Kazak’ı ve Tatar’ı, Bursa Kocayayla’da bir araya getiren de bu kültürün yaşatılma gayretidir. Ata sporlarımız, ecdadımızın yüzlerce yıldır barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları oyunlardır. Binlerce yıl öncesinden gelen, geleneksel değerlerimiz ve spor oyunlarımız, inançlarımızla, örf ve adetlerimizle şekillenip, kimliğimizin bir parçası oldular. Bu geleneği yaşatmak, geleceğe taşımak bizim boyun borcumuzdur” ifadelerini kullandı. Açılış törenine katılan Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal ise Türk dünyasını Bursa’da buluşturan organizasyonun birlik ve beraberliğe destek sağlayacağının altını çizerek, Başkan Alinur Aktaş’a teşekkür etti. AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç de konuşmasında, Bursa’nın uluslar arası organizasyona ev sahipliği yapmasından dolayı gurur duyduğunu belirtti. Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerinin de katıldığı programa, Bursalılar büyük ilgi gösterdi.

Kültürel miras geleceğe taşınıyor

Bursa’nın değerlerini geleceğe taşırken, somut olmayan kültürel mirası da gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi tarafından; TİKA, Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği destekleriyle hazırlanan ‘3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’, Türk kültürünün en köklü sporlarını gelecek nesillere tanıtmayı amaçlıyor. Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’dan sanatçı ve sporcular ile Doğu Türkistan’dan öğrenciler ve Türk coğrafyasından da katılımın olduğu şenlik, 21 Temmuz Cumartesi günü (YARIN) ve 22 Temmuz Pazar günleri de Keles Kocayayla’da birbirinden özel sportif gösterilere sahne olacak. Cirit, rahvan, binicilik, güreş, kökbörü gibi yaklaşık 5000 yıllık ecdat yadigârı ata sporlarını bugüne taşıyor. Şenlik, aynı zamanda dağ yöresi gelin alma, Türk Dünyası duvak açma, ipek üretimi, ipek halı ve kilim dokuma gibi kültürel değerleri de Keles Kocayayla’da vatandaşların izlenimine sunacak.

Hem spor hem kültür

Keles İlçesi Kocayayla’da 21 Temmuz Cumartesi günü (YARIN) saat 12.00’de yapılacak açılış seremonisi sonrasında gün boyu geleneksel okçuluk müsabakası, atlı gösteriler, oba alanında farklı kültürlere ait tanıtımlar ve ritüeller, geleneksel çocuk oyunları ve yağlı güreş müsabakaları yapılacak. Farklı branşlardan sanatçıların Türk-İslam eserlerine yönelik çalışmalar, mangala-Mas Güreşi ve manej alanında binicilik eğitimleri ile toplam 309 sporcu ve 150’nin üzerinde sanatçı programa katılacak. Halk dansları gösterileri, konserler, sanatsal faaliyetler ve kültürel ritüellerin yer aldığı etkinlikte, Kocayayla’ya konumlandırılan yurt çadırları tarihteki 16 büyük Türk devletini temsil edecek. Orhun Yazıtları’nın bire bir örneklerinin de yer alacağı etkinlik alanında yazıtların canlı anlatımları da yapılacak. Osman Gazi’nin otağ kurduğu, Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun’un düğünlerinin yapıldığı, bir cihan devletinin temelinin atıldığı Kocayayla, tarihi bir şölene ev sahipliği yapacak.

Yoğun katılım

Oba alanındaki etkinliklere Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği, Türkistanlılar Kültür Ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Nogay Türkleri İstanbul Derneği, Van Erciş Ulupamir Köyü, Azerbaycan Büyükelçiliği, Türksoy, TİKA, Dağder, Türkiye Türk Dünyası Yörük ve Türkmen Birliği, Türkçe’nin Dirilişi Hareketi Derneği ve Rumelifed katılıyor. Atlı gösteri alanındaki gösterilere Bursa Ata Atlı Cirit Spor Kulübü, Yıldırım Atlı Cirit Spor Kulübü, Bursa Rahvan Atları Kulübü, Yeşil Bursa Rahvan Atlı Okçuluk Kulübü, Ulupamir ve Manavgat Gökbörü Takımları, Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dünya Göçmen Oyunları Atlı Akrobasi Takımı katılım sağlıyor. Geleneksel Okçuluk müsabakasına katılım sağlayan spor kulüplerinden Bursa Geleneksel Okçuluk Kulübü, Akıncılar Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği, Atıcılar Tekkesi, Sipahi Atlı Okçuluk Spor Kulübü, Hasanağa Atlı Okçuluk Kulübü, Altınordu Savaş Sanatları ve Spor Kulübü Derneği katılıyor.

 

Ulaşım imkanı

Etkinliğe katılmak isteyen vatandaşlar, 21-22 Temmuz Cumartesi ve Pazar günü Merinos AKKM Güney Kapısı’ndan 09.30, 11.30, 13.30 ve 15.00 saatlerinde hareket edecek servislerle Keles Kocayayla’ya ulaşabilecek. Servisler, saat 15.00, 17.00, 19.00 ve 20.30 saatlerinde de Kocayayla’dan Bursa’ya dönüş yapacak. Orhaneli, Harmancık, Keles ve Büyükorhan’dan programa katılmak isteyen vatandaşlar, ilçe belediyeleri önünden hareket edecek servislerle 09.30, 11.30, 13.30 ve 15.00 saatlerinde Kocayayla’ya gelip, yine 15.00, 17.00, 19.00 ve 20.30 saatlerinde ilçelerine dönebilecekler.