Peygamber Efendimizin (S.A.V) "Hırka-i Saadet”ine dokundurulduğu için manevi önemi olan ve Farsça’da mendil anlamını gelen Destimal-i Şerif Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde sergileniyor.

Bursa- Hak’tan geleni, hak adına halka veren vakıfların hikâyesinin anlatıldığı Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, dünyanın en kıymetli mukaddes hatırasına ev sahipliği yapıyor. Osmanlı Devleti’nin bir döneminde Topkapı Sarayı’nda okul, han, hamam ve kervansaray yaptıranlar ile aş evi açan, fakir doyuran hayırseverler için her yıl Ramazan’ın 15’inde düzenlenen merasimde, misafirlere hediye edilen Destimal-i Şerif, yüzyıllarca sürdürülen manevi değeri yüksek geleneğin ender örneklerinden biri olarak Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde sergileniyor.

DÜNYANIN EN KIYMETLİ HATIRASI

Peygamber Efendimizin (S.A.V) hırkasına dokundurulduğu için büyük bir manevi öneme haiz, Hırka-i Saadet ziyaretlerinde dağıtılan ince tülbentleri ifade eden, Destimal-i Şerif’in kenarlarındaki Osmanlıca beyitler ise dikkat çekiyor. Bu beyitlerde “Peygamberlerin öğücünde gökyüzünün atlası ayak yaygısı olmaz”, “Peygamberlerin öğücüne mesh olunmuş Destimal, Yusuf’un (A.S) gömleği gibi feyiz kokusu ihsan eder” sözleri yer alıyor. Osmanlı Devletinde bir dönem Hırka-i Saadet’in ziyarete açıldığı merasimlerde binlerce kişiye hediye edilmesine ve anlamı nedeniyle itina ile korunmasına rağmen Destimal-i Şerif, günümüzde sadece Topkapı Sarayı ve Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde sergileniyor. Mukaddes birer hatıra olarak bir ömür boyu saklanan Destimal-i Şerif’in günümüzde çok az sayıda ulaşmasının nedeni ise manevi emanetin sahiplerin vefat ettiğinde kefenlenmeden önce Destimal-i Şerif ile yüzlerinin kapatılmasını vasiyet etmeleri.