2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük insanlık dramı olarak tarihe geçen ve 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı’nın kurbanları,  katliamın 23. yıl dönümünde Bursa’da anıldı. Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirilen anma programına modern zamanın en büyük katliamının şahitleri de katıldı.

BURSA – Bosna'da soy ve inanç karşıtı yapılmış en korkunç katliamlardan biri olarak insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Srebrenitsa Soykırımı’nın 23.  yıl dönümünde, vahşetin tanıkları Bursa’da buluştu.  Büyükşehir Belediyesi Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirilen anma programı duygusal anlara sahne oldu. Srebrenitsa’da hayatını kaybeden soykırım kurbanlarının yakınlarından oluşan 42 Boşnak Müslüman’ın da katıldığı etkinlikte, Fotoğraf sanatçısı Hakan Aydın’ın Marş Mira (Barış Yürüyüşü) sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zehra Sönmez, 1995 yılında yaşanan vahşetin acı hatıralarının hafızalarda derin bir iz bıraktığını söyledi. İnsanlık tarihe utanç vesikası olarak geçen soykırımın korkunç bir trajediye dönüştüğünü ifade eden Sönmez, “Bu vahşetin yıl dönümünde Boşnak kardeşlerimizle birlikte üzülüyor, birlikte ağlıyor ve katliamın kurbanlarını birlikte anıyoruz” dedi.  Bosna’da 3 buçuk yıl devam eden savaşta 312 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve 2 milyon kişinin evsiz kaldığını hatırlatan Başkanvekili Sönmez, Srebrenitsa’da yaşanan katliamın Avrupa’da hukuksal olarak belgelenen ilk soykırım olarak tarihe geçtiğini belirtti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın konuklara selamını ileten Sönmez, Avrupa’da yapılan en büyük etnik soykırım olarak tarihe geçen Srebrenitsa Soykırımı’nın unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması adına bu tür etkinliklerin süreceğini sözlerine ekledi.

Bizim için zor bir gün

Programda Srebrenitsa Anneleri Derneği adına söz alan vahşetin şahitlerinden Ayka Semiç  Muyiç ise  soykırım sırasında  yaşanan insanlık  trajedisini anlattı. Srebrenitsa’da yakınlarını kaybeden acılı aileler ile birlikte Bursa’ya geldiklerini ifade eden Muyiç, soykırımın yıl dönümünde böylesine anlamlı bir programda kendilerini ağırlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ve acılarını paylaşan Bursalılara teşekkür etti.  Bosna’da hala izi bulunamayan binin üzerinde kaybın olduğunu ifade eden Muyiç,  katliamın yıl dönümünde kimlikleri tespit edilen 35 kurbanın daha Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verildiğini söyledi. Muyiç, “Bugün bizim için cenaze günüydü. Son olarak defnedilen 35 kurban arasında 4 çocuğun yanı sıra hamile bir de kadın vardı. Sadece askerlerimizi değil, çocuk, kadın ve yaşlılarımızı da öldürdüler” dedi.

Tecavüz Sırpların Savaş taktiğiydi.

Konuşmaların ardından foto belgeselinin sunumunu yapan Hakan Aydın’da o dönemde baskı ve zulme uğramamak için 110 kilometre yolu yürümeyi göze almış Müslümanların kat ettiği Marş Mira’yı (Barış Yürüyüşü) anlattı. 15 bin kişinin çıktığı zorlu yürüyüşte sadece 3 bin kişinin hayatta kaldığını ifade eden Aydın, Srebrenitsa da kalmayı tercih eden halkın ise işkence ile katledildiğine dikkat çekti.  Aydın “Srebrenitsa’da kalan erkekler bir akü fabrikasında toplandı ve işkence yöntemleri ile öldürüldü.  Kadınlar ise ormanlık alanda sistematik tecavüze uğradı. Tecavüz, Sırp Ordusu için bir savaş stratejisiydi.  ‘Müslümanlara en çok nasıl acı verebiliriz?’ diye düşünüyorlar. Bu düşünce ile oluşan bir strateji. Soykırım sırasında 50 bin Müslüman Boşnak kadın sistematik tecavüze uğradı. Bunların en küçüğü ise 14 yaşında küçük bir kız çocuğuydu” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Hakan Aydın’ın Marş Mira Fotoğraf Sergisi’nin açılışı yapılırken Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zehra Sönmez, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanı Aziz Elbas ve Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas,  konuk konuşmacılara günün anısına hediye takdiminde bulundu.