Ekranlarının sevilen ismi Yazar-Şair Serdar Tuncer ile Mutasavvıf – Düşünür Ömer Tuğrul İnançer, Merinos Park’ta sevenleri ile buluştu. İkilinin Ramazan sohbetine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.


Bursa-  Büyükşehir Belediyesi’nin Merinos ve Hüdavendigar Kent Park'ında 11 ayın sultanı Ramazan' a yönelik hazırladığı Şehr-i Ramazan programları, ünlü isimleri Bursalılar ile buluşturmaya devam ediyor. Merinos Park'ında sevenleri ile bir araya gelen Mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer ile Yazar-Şair Serdar Tuncer gönülleri fethetti.  Tasavvuftan edebiyata, tarihten İslam ilmine kadar pek çok şeyin konuşulduğu programa Bursalılar yoğun ilgi gösterdi.  Teravih namazı sonrası başlayan programda Serdar Tuncer Yunus Emre ve Yaman Dede'nin naat-ı şeriflerini seslendirdi.  Ramazan geliyor diye sevinmenin imandan geldiğini ifadeden Tuncer,  rahmet ayı Ramazan'ın Müslümanlar açısından önemine değindi.

Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (SAV)' ı konu alan onu öven ve ondan şefaat dilemek için yazılan kasidelerden oluşan Naat-ı Şeriflerin yüzde 80’inin Türkçe yazıldığına dikkat çeken Tuncer,           "Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl… Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl?  Ne mutlu ki onu çok sevmişiz ancak naatların en güzeli Osmanlı Türkçesi ile yazılmış. Ne yazık ki o naatları anlayamıyoruz " diye konuştu. Naat-ı Şerifleri okunmasının ardından Bursalı ünlü Mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer ile Tuncer maneviyat yüklü sohbetleri ile gönüllere dokundu.  İnançer, " Ramazan-ı Şerif’i oruçla anıyoruz ama Ramazan Kur' an ayıdır. Sadece oruçla anılması Ramazan'ın anlamını gölgede bırakıyor" ifadelerini kullandı.  İbadet üzerinden kullukta üstünlük devşirmeye çalışanlar olduğunu dile getiren İnançer, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

FETÖ Namaz ile adatmadı mı?

İnançer, " Türkiye' de 5 vakit namaz kılanların oranı yüzde 17. Bu yüzde 17lik dilimin yüzde 95'i 'Ben namaz kılıyorum, orucumu tutuyorum. Ben hayırlıyım. Ben evliyayım. Ben üstünüm 'düşüncesinde. Kendimizi beğenme hastalığımız var, oysaki biz aciziz. 'Namaz kılan iyi olur, işe alalım' düşüncesi ile FETÖ' yü başımıza bela almadık mı? Yaptığımız ibadetlerimiz ile kendimizi bir şey sanıyoruz. Kim 'ben ibadetimle şundan hayırlıyım diyorsa o şeytan lakırdısıdır' Unutmayalım Yezid'te namaz kılıyordu." şeklinde konuştu.  Müslüman binasının en sağlam temelinin Kelime-i Şahadet olduğunu ifade eden İnançer,  " Sana düşman olarak gelmeyen bir kâfire ikramda bulunursan Allah'ın hoşuna gider. Mütekabiliyet İslam'da yoktur. Sana zulüm edilse bile sen Müslüman isen zulüm edemezsin" diye konuştu.  Programın sonunda Şehr-i Ramazan programı kapsamında Bursalılar ile buluşmalarına vesile olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş' a teşekkür eden İnançer ve Tuncer'e Bursa Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Fehim Ferik, günün anısına hediye takdiminde bulundu.