Yükleniyor...

PLANETARYUM

Anasayfa / PLANETARYUM

blog

PLANETARYUM

Planetaryum veya gezegen evi, güneşin,yıldızların, gezegenlerin ve gök cisimlerinin gerçek zamanlı görüntüsünün özel bir projeksiyon yardımıyla kubbe şeklindeki tavanın iç kısmının her tarafına 360 derece yansıtıldığı gösteri salonlarına verilen isimdir. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi bünyesinde yer alan 10 metre çapında 65 kişilik Planetaryum’da gökyüzünü keşfe bekliyoruz.

Hafta Sonu Seanslarımız: 11:00-14:00-15:30-17:00


Astralis : Bize en yakın yıldız olan Güneşimizden başlayarak evrendeki tüm yıldızların nasıl doğdukları ve hayatlarını nasıl geçirdiklerini öğrenecek ve bize ışık ve hayat kaynağı olan güneşimizi daha yakından tanıyacağız. Daha büyük kütleli yıldızların yaşam döngüsü hakkında da ayrıntılı bilgiler verilerek evrendeki yıldızların karadelikleri nasıl oluşturduğunu öğreneceğiz.
Astralis 8 yaş ve üzeri yaş grupları için uygundur.  (Süre 14 dk)

  


İklim Değişikliği: Bu gösterim anlaşılması kolay bir dille gezegenimizin iklim değişikliğinin nasıl değiştiğini muhteşem anlatımı ile size sunuyor.  Planetaryumun sürükleyici etkisi ile izleyiciler muhteşem sanal manzaralar  ile canlandırılmış doğaya kapılacaklar. Meterolojik olayların incelenmesinden büyük dogal alanların keşifine ve hava koşullarına bu planetaryum gösterisi son derece güncel konular ve insanüstü meseleler hakkında bilgi sahibi olma açısından unutulmaz bir yol sağlar.
İklim Değişikliği  genel izleyiciye hitap eder. (Süre 30dk)
 


Habitat Earth (Dünyadaki Yaşam): Bu gösterimde şaşırtıcı görseller eşliğinde izleyicileri okyanuslara daldırarak, yosun ormanları içindeki enerji dolu ekolojik ilişkiye tanıklık edeceğiz. Tamamen yeni zirve noktalarındaki yolculuklara , ekosistem ve insan arasındaki çoklu ilişkilere tanıklık edeceğiz. Enson dijital teknikler ve gerçek zamanlı bilimsel veriler ışığında izleyiciler dünya üzerindeki yaşam ağının nasıl daha iyi anlayabileceklerini ve ona bağlı herşeyin nasıl etkilenebileceğini izleyecekler.
Habitat Earth genel izleyiciye hitap eder. (Süre 25 dk)

 

 

 


Moles (Köstebeğin Uzay Merakı): Moles dijital görseller kullanılarak geleneksel hikâye ile çocukları eğlendirmek aynı zamanda astronomi ve doğaya ilgilerini arttıran bir gösterimdir. Plato ve arkadaşlarının maceralarını izleyerek çocuklar  özellikle bilim ve astronomi hakkında temel bilgileri öğrenecekler. Moles gösterisinin odak noktası gece ve gündüz, güneş ile ay ve yıldızlardır. Dünya, ay ve güneş arasındaki ilişkinin temel kavramlarını vermektedir. Işık kirliliği nedir? Neden şehirlerde yıldızları görmekte zorlanırız? Bunları kolay ve anlaşılır bir şekilde açıklamaktadır.  Bu kavramlar eğlendirici bir gösterimle sunularak çocukları sorgulamaya ve proaktif cevapları öğrenmeye teşvik etme amacındadır. 
Moles özellikle 4-8 yaş arası çocuklar için bir gösterimdir. (Süre 35 dk)


 


Astronominin 3000 Yılı: Gökyüzü her zaman insanoğlu için merak uyandırmıştır. Tutulmalar, mevsimlerin düzenli döngüsü ve yıldızların hareketleri bizi büyülemiştir. Gösterimde Einstein karikatürü bize 3000 yıllık süreçte astronominin kilometre taşlarından antik kozmik modellere, nebulalar, karadellikler ve birçok olgudan bahsedecek. 
Astronominin 3000 Yılı genel izleyiciye hitap eder. (Süre 35 dk)


 


Dünyadan Evrene (Evrenin Sıraları): Evreni anlama arzumuz bizi her zaman daha iyi noktaya ulaşmamıza vesile oldu. Bugünün görkemli teleskopları ve gözlem araçlarımız ile bugün evrendeki yerimizi kavramaya başladık. Bu gösterimde dünyamızdan samanyolunun ötesine derin bir yolculuğa çıkıyoruz
Dünyadan Evrene genel izleyiciye hitap eder. (Süre 32 dk)


 


Hafta içi seanslarımız ile ilgili bilgi için iletişim: Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi 0224 716 3740